fbpx

צו הגנה

צו הגנה, המכונה בפי רבים צו הרחקה מהבית, הוא אחד הכלים המשפטיים העומדים להגנתם של אלו אשר נפגעו מאלימות במשפחה.

בתי המשפט לוקחים ברצינות גדולה את נושא האלימות במשפחה ופועלים על פי החוק למניעת אלימות במשפחה. במסגרת החוק לכל אדם הסובל מאלימות במשפחה (כמו למשל אישה הסובלת מאלימות מצד בעלה), הזכות לפנות לבית המשפט ולבקש את צו ההגנה.

במקרים רבים אנו מבלבלים בין צו הגנה לבין צו הרחקה. צו הרחקה הוא ההליך המשפטי במקרה של הטרדות מידי אדם שאינו בן משפחה. זהו הצו הניתן מתוקפו של החוק למניעת הטרדה מאיימת. במאמר זה לא נעסוק בצו הרחקה, אלא בצו הגנה הניתנת מתוקפו של החוק למניעת אלימות במשפחה.

צו הרחקה מהבית

צו הגנה אלימות במשפחה הוא דבר רגיש ודי ברור מדוע יש צורך לפעול במהירות. מי שסובל/ת מאלימות במשפחה אינו יכול לחכות תקופה ארוכה לקביעת דיון בבית המשפט. לכן הדבר הנכון לעשות הוא לפנות ל עורך דין לענייני משפחה. עורך הדין יגיש מייד את הבקשה לבית המשפט וידרוש לערוך דין במעמד צד אחד. בית המשפט יכול להעניק צו זמני עד אשר יתנהל הדיון במעמד שני הצדדים – דיון אותו יש לקיים תוך 7 ימים מהמועד שבו ניתן צו ההגנה.

לא רק קרבן האלימות יכול להגיש את הבקשה. במקרים רבים אלימות במשפחה מטופלת על ידי רשויות הרווחה ומגישי הבקשה יכולים להיות עובדים סוציאליים. גם המדינה, באמצעות היועץ המשפטי לממשלה, יכולה להגיש את הבקשה.

באופן טבעי הערכאה המשפטית המתאימה לבקשות מסוג זה היא בית הדין לענייני משפחה. אך מכיוון שמדובר בנושא הדורש פתרון מיידי, ניתן לעשות זאת גם בבית משפט השלום או בית הדין הרבני. אך יש להדגיש כי מדובר אך ורק במקרים של אלימות במשפחה ולא מקרים המתנהלים לפי החוק למניעת הטרדה מאיימת.

צו הגנה

צו הגנה

בסמכותו של בית המשפט, למנוע מאדם להיכנס לנכס או להימצא במרחק מסוים מהאדם שעליו מבקשים להגן. זה בהחלט אומר שניתן למנוע מבעל מכה להיכנס לדירת מגוריו על מנת לספק הגנה לאישה. בית המשפט עשוי אף לדרוש ערבות כספית מהאדם שנגדו הוצא הצו. וכמובן שהפרת הצו היא עבירה פלילית. אם האדם שנגדו הוצא הצו נושא נשק, ברירת המחדל תהיה להורות לו להפקיד את נשקו בתחנת המשטרה. זה לא מתקיים בכל מקרה, למשל במקרה של מאבטח הנדרש לנשק לצורך ביצוע עבודתו, בית המשפט יצטרך לשקול את הדברים.

במסגרת מתן צו הרחקה מהבית, בית המשפט יכול גם להורות לאדם להשתתף במסגרת טיפולית כלשהי, כמו למשל סדנה להתמודדות עם כעסים.

צו הגנה ניתן לתקופה של עד חצי שנה. לאחר חצי שנה ניתן להאריך את הצו במידת הצורך. במידה וישנם נימוקים מיוחדים, בית המשפט יכול להאריך את הצו לתקופה של לכל היותר שנתיים.

לצורך הגשת בקשה לצו הגנה רצוי לפנות לעורך דין. הבקשה אינה יכולה להיות כללית, היא דורשת פירוט עובדתי ותצהיר.

בקשות סרק

בעוד ישנם אנשים הנזקקים לצו הגנה, ועבורם הדבר יכול למנוע התעללות, אלימות, ואף רצח – ישנם גם מקרים בהם נעשה שימוש לרעה בצו הגנה. מידי פעם מגיעים לבתי המשפט מקרים בהם אנשים מבקשים צו הגנה ממניעים זרים כמו סכסוכים שונים. בתי המשפט אינם רואים בעין יפה שימוש לרעה בכלי משפטי זה והם צפויים לחייב את מגיש הבקשה בהוצאות משפט.

צו הרחקה מהבית

מה קורה בעת הפרת הצו?

צו הגנה הוא צו שיפוטי. הפרת צו שיפוטי היא עבירה פלילית. אם אדם מפר את ההגבלות שהוטלו עליו במסגרת צו ההרחקה הוא מבצע עבירה פלילית לפי סעיף 287 לחוק העונשין, עבירה שדינה שנתיים מאסר. אך כאשר מדובר בצו הגנה שניתן על מנת להגן על גופו או חייו של אדם, העבירה חמורה יותר והעונש המקסימלי הוא 4 שנות מאסר.

הדבר נכון גם במקרה של צו הניתן מתוקף החוק למניעת אלימות במשפחה וגם החוק למניעת הטרדה מאיימת.

משרד עורכי דין לענייני משפחה

זקוקים להוצאת צו הגנה? פנו למשרד עורכי דין אפרים קוליו. נושא האלימות במשפחה הוא נושא רגיש ואנו מחויבים לנושא. במסגרת המחויבות שלנו תקבלו טיפול אישי ומענה מהיר. אנו נטפל בבעיה בכל הרגישות הראויה ונסייע לכם בכל ההליכים המשפטיים המספקים לכם הגנה. במשרדינו תוכלו לקבל מגוון שירותים משפטיים בתחום דיני המשפחה: עריכת הסכם ממון בין בני זוג, הסכם גירושין, גישור בסכסוכי ירושה, הגשת התנגדות לצוואה ועוד.

משרדינו נמצא בראשון לציון – מפות הגעה תוכלו למצוא בגוגל

צו הרחקה מהבית
עורך דין לענייני משפחה אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – בתחום דיני משפחה וירושה. מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון .למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים.המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן