fbpx

עורך דין ירושה

האם באמת צריך עורך דין ירושה? לכאורה העניינים פשוטים למדי. כאשר אדם נפטר בודקים את הצוואה אשר הופקדה אצל רשם הירושות או במקום אחר, ומחלקים את רכושו כפי שציווה. ואם לא הכין צוואה, חוק הירושה קובע איך מתחלקת ירושה על פי עקרונות חלוקה ברורים לעיזבונו של המנוח. ההליכים לקבלת צו ירושה או צו קיום צוואה הם פשוטים למדי ואינם מחייבים פנייה לעורך דין ירושות. אם כך למה בכלל צריך עורכי דין צוואות וירושות?

במציאות העניינים לא כל כך פשוטים. לא תמיד אנשים מרוצים מחלקם בצוואה ואז הם מחפשים דרכים לנסות לגרום לביטול הצוואה. כלומר הם פותחים במאבק ירושה אשר עשוי להתגלגל לבית המשפט או במקרה הטוב ייפתר בהסכם בין יורשים.

התנגדות לצוואה היא דבר מורכב. בית המשפט אינו מבטל צוואה בגלל חוסר שביעות רצון של אחד היורשים. יש לספק לבית המשפט עילות טובות לנקוט בצעד הזה. מייד נפרט עוד בנושא, אך זוהי אחת הסיבות המרכזיות מדוע אנשים פונים אל עורך דין ירושה – גם אלו שמנסים לערער את תוקף הצוואה וגם אלו שמנסים להגן עלייה יזדקקו לעזרה משפטית.

על פי חוק הירושה (סעיף 67) ”כל המעוניין בדבר רשאי להגיש התנגדות…תוך הזמן שנקבע וכל עוד לא ניתן הצו“. בדרך כלל המתנגדים יהיו יורשים על פי דין, אך החוק אינו מחייב זאת. כל אחד יכול להגיש התנגדות לצוואה. את ההתנגדות מגישים לרשם הצוואות תוך 14 יום ממועד הפרסום של בקשת צו קיום צוואה.

על המתנגדים לפרט את נימוקי ההתנגדות ובקשתם תידון בפני בית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט מכבד מאוד את רצונו של המצווה ואינו מבטל צוואה בקלות. אך אם תצליחו להוכיח לבית המשפט כי הצוואה אינה משקפת את רצונו של המצווה הוא עשוי להיעתר לבקשה ולבטל את הצואה.

כאשר רוצים להגיש התנגדות לצו קיום צוואה, עורך הדין בוחן את הצוואה ומחפש בה פגמים שיכולים להיות עילות עבור בית המשפט. ניתן לחלק את העילות לשתי קבוצות:

  1. אי עמידה בקריטריונים צורניים לעשיית צוואה הקבועים בחוק הירושה.
  1. ב. אי עמידה בקריטריונים מהותיים בעשיית צוואה הקבועים בחוק הירושה .

פגמים צורניים – חוק הירושה מגדיר 4 סוגי צוואות וקובע כללים כיצד יש לערוך אותם. פגם צורני יכול להיות למשל מקרה של צוואה בפני עדים שאחד מהם אינו עונה על תנאי הכשירות המשפטית. או צוואה בכתב יש שלא כולה נכתבה בכתב ידו של המצווה. פגמים שכאלו יכולים לעורר חשש כי משהו אינו תקין, אך ישנם מקרים בהם בתי המשפט לא ביטלו צוואות למרות שהיו בהם פגמים. גם מקרה שבו התגלתה צוואה חדשה יותר הוא עילה צורנית.

פגמים מהותיים – פגמים מהותיים יכולים להיות במקרה שהצוואה מצווה משהו שאינו חוקי. במקרה שישנו חשש כי מדובר בהשפעה בלתי הוגנת. במקרה שישנו חשש כי הצוואה מזויפת וכו. כמובן שהדברים הללו עשויים להיות קשים להוכחה.

התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה

בבקשת התנגדות שהוגשה לבית המשפט לענייני משפחה בקריית שמונה, בפני השופט פליקס גורודצקי (ת"ע 36368-09-16), אנו יכולים לראות מקרה שבו בית המשפט אכן החליט לבטל את הצוואה.

בקשת ההתנגדות הוגשה על ידי קרובי משפחה אשר גילו לתדהמתם כי המנוחה הורישה את כל ירושה לאחד האחיינים אשר טיפל בה בימיה האחרונים במוסד שבו הייתה מאושפזת. הצוואה נערכה 8 חודשים לפני פטירתה, בתקופה שהמנוחה כבר לא הייתה כשירה. הדבר גרם למתנגדים לטעון כי מדובר בהשפעה בלתי הוגנת. השופט בחן את העדויות השונות שהוצגו לו וקבע כי המנוחה לא הייתה כשירה. ובנוסף לאי כשירותה, המבקש היה מעורב בעריכת הצוואה. בהתאם לכך השופט ביטל את הצוואה וקבע כי על המבקש לשאת בהוצאות המתנגדים בסך 50,000 ש“ח. אלו הם פגמים מהותיים בעריכת הצוואה.

זוהי רק דוגמה אחת, לא כל מקרה של התנגדות לצוואה מתקבל על ידי בית המשפט. לפני שפותחים בהליכים משפטיים כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה לירושות על מנת לנתח את המקרה ואת אפשרויות הפעולה.

עורך דין ירושה

הסכם בין יורשים

הסכם בין יורשים מוזכר בדרך כלל בהקשר של סכסוכי ירושה. במקרים רבים ישנם סכסוכים משפחתיים בעקבות הירושה. לכל אדם זכות לקבוע כיצד יחולק עיזבונו לאחר מותו, ויש אשר עשויים להרגיש מקופחים. לעתים עוד בטרם הירושה כבר ישנם יחסים מורכבים במשפחה, וסכסוך הירושה רק מעמיק את הקרע המשפחתי.

במקרים אלו מוטב לשים נגד עינכם לא רק את החומריות, אלא גם לשים לעצמכם למטרה את השמירה על יחסים משפחתיים בריאים והימנעות מסכסוכים בתוך המשפחה אשר יכולים להיגרר למשך שנים ולהיות קשים וכואבים. מסיבה זו לא תמיד כדאי לפנות לבית המשפט ולנהל מאבקי ירושה שם, לעתים מוטב לפנות להליך גישור ולהגיע להסכמות.

להליך גישור ישנם יתרונות רבים, ניתן להגיע לפתרונות יצירתיים ובסופו של דבר לנסח הסכם שהוא לטובת כולם. זה גם יסייע לכם בחיסכון כספי משמעותי מכיוון שמאבקים משפטיים הם אינם דבר זול.

עורך דין ירושה

כפי שהבנתם לפעמים הסיפור לא כל כך פשוט והוא הופך להיות תערובות של הליכים משפטיים יחדיו עם עניינים רגשיים. עורך דין ירושה יכול לסייע לכם בצורות שונות. במקרה שבו יש צורך להגיש התנגדות לצו קיום צוואה או להתגונן בבית המשפט, אתם מוזמנים לפנות לסיוע משפטי במשרדינו. אנו גם יכולים לסייע למצווים לערוך צוואה בצורה הנכונה על מנת לחזק את מהימנותה ולמנוע את הסיכוי שבעתיד יוגשו התנגדויות.

הסכם בין יורשים

מפת הגעה למשרדינו בגוגל.

התנגדות לצוואה
עורך דין לענייני משפחה אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – בתחום דיני משפחה וירושה. מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון .למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים.המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן