fbpx

עורך דין הסכם ממון

רבים שואלים עורך דין הסכם ממון, האם יש צורך לי אישית באחד? רבים שואלים את עצמם שאלה זו לפני הנישואין. אך לעיתים יש צורך גם בעריכת הסכם ממון ידועים בציבור. יש שיבקשו הסכם ממון על דירה, על מנת לשמור על רכושם. אבל רבים בעיקר שואלים הסכם ממון מה זה.

עורך דין הסכם ממון

מדוע יש צורך לפנות לעו"ד על מנת לערוך הסכם ממון? האם יש לי צורך בכלל באחד כזה, אם אין לי דירה?

התשובה לכל אלו – אין אנו יודעים מה יקרה בעתיד, וחשוב לאבטח את הזכויות שלנו לפני שיהיה מאוחר מדי. נכון להיום הסכם ממון כבר אינינו נחלת עשירים ומפורסמים בלבד, ולמצער יותר מדי זוגות נישואים מגיעים לשלב הגט.

הסכם ממון ידועים בציבור

הסכם ממון יכול להיות ההסכם הפיננסי הגדול ביותר אותו תעשו אי פעם במהלך חייכם. תתייעצו. באמצעות ייעוץ משפטי ראוי, בהחלט ניתן לערוך הסכם ממון שיהיה הוגן עבור שני הצדדים, אך לצורך כך מומלץ להצטייד בעו"ד אישי ולא לחלוק עו"ד אחד לשני הצדדים להסכם שכזה. זו מציאות עובדתית ומשפטית צרופה.

על מנת שלא להגיע למצב בו בן או בת הזוג שלכם יגישו כנגדכם בעתיד תביעות המבקשות לנגוס ברכושכם מתוך כעס, עלבון, נקמה וכו’ – חשוב מאוד להבטיח ולעגן מראש ביניכם את ההסכמות הכלכליות הזוגיות באמצעות הסכם ממון.

כאשר לא נערך הסכם ממון, כברירת המחדל יחול הסדר הקבוע בחוק יחסי ממון : כל הרכוש שייצבר עלידי הזוג או עלידי מי מהם במהלך תקופת הנישואין או הקשר הזוגי, ייחשב כרכוש משותף, השייך באופן שווה לשניהם, לכל דבר ועניין, אשר הינו בר איזון לחלוקה בעת פקיעת הקשר.

חשוב לציין שככלל הסכם ממון גובר על הוראות חוק יחסי ממון ומחליף את אותה ברירת מחדל, הסכם ממון מאפשר לצדדים ליצור עבורם הסדר מתאים להם אישית והוגן יותר כלפיהם.

במידה ובני הזוג מעוניינים לקבוע הסדר חלוקת הרכוש שונה מההסדר הכללי– הם יכולים לעשות זאת אך ורק באמצעות עריכת הסכם ממון.

הסכם ממון ידועים בציבור

במקרה של ידועים בציבור מומלץ לחתום על הסכם חיים משותפים או הסכם ממון, הן על מנת להבטיח את הזכויות במקרה של פרידה, והן על מנת לתאם ציפיות מהחיים המשותפים. כמו כן, ניתן ללמוד רבות על בן הזוג בזמן מו"מ להסכם ממון.

הרי קל לראות מה חשוב לבן הזוג יותר, ומה פחות. מה הוא או היא מחפשים בקשר ומה רק תוספת לעיקר. לכן מומלץ בחום לערוך הסכם ממון. הסכם כזה יקבע את היקף הרכוש המשותף ומה דינה של כל זכות שקיימת או שתיווצר למי מבני הזוג בעתיד.

עורך דין הסכם ממון

ההבדל העיקרי בהסכם ממון כאשר מדובר בידועים בציבור – אין חובה לאשר את ההסכם בפני רשות שיפוטית כלשהי. יחד עם זאת, עורך דין הסכם ממון עדיין ממליצים לאשר את ההסכם בפני בית המשפט לענייני משפחה.

מהטעם שבית המשפט בודק אם ההסכם הוגן, מברר האם בני הזוג מבינים את משמעות ההסכם וכל השלכותיו. בית המשפט משמש כמנגנון ביקורת על הסכם הממון שנערך בין בני הזוג. בכך ניתן למנוע טענות אפשריות, של מי מבני הזוג, בדבר אי הבנת תוכן ההסכם או חוסר הגינות של ההסכם.

הסכם ממון על דירה

כפי שכבר צויין, במצב בו אין לזוג הסכם ממון, יחול ההסדר של חוק יחסי ממון, ובתי המשפט כבר קבעו בעבר כי הדבר יחול גם, במקרים מסויימים, על הרכוש של מי מבני הזוג אשר נצבר לפני תקופת הנישואין, הועבר לבן הזוג במתנה או בירושה.

הסכם ממון על דירה

כמו כן ניתן לשאול:

  • מה קורה במצב ולאחד מבני הזוג בטרם חתונה יש דירה בבעלותו?
  • האם זה משנה שיש עליה משכנתא?
  • ומה אם הזוג מתגורר בדירה הזאת?
  • משכיר את הדירה ודמי השכירות משלמים את המשכנתא, אבל גם נשאר חלק ממנו?
  • מאיזה כספים עושים שיפוץ או תיקונים בדירה שהיא בבעלות של אחד מבני הזוג?
  • מה יעלה בגורלה של הדירה הזאת עם פקיעת הקשר, חס ושלום, בין בני הזוג?

אין צורך להדגיש עד כמה דירה בישראל מהווה נכס משמעותי עבור כל זוג צעיר, כמה קשה עם השנים לחסוך את ההון הראשוני עבור קניית דירה, ועד כמה זה חשוב גם לעגן על הזכויות בדירה שכבר נרכשה.

כל אלו ועוד, הן שאלות שחשוב לענות עליהם בסעיפים של הסכם ממון.

הסכם ממון מה זה

בעיקרון, הסכם ממון הנו הסכם המאגד את כלל הנושאים הכלכליים בין בני זוג, בעבר, בהווה ובעתיד.

להסכם ממון יש 3 דרישות:

  1. הסכם בין בני זוג (לא משפחות או כל קונסטלציה אחרת).
  2. ההסכם חייב להערך בכתב (לא ניתן להקליט את בני הזוג מסכימים על הסדר ולהגיד שזה מספיק טוב).
  3. הסכם חייב אישור משפטי (של שופט בית משפט לענייני משפחה או בית דין דתי הרלוונטי לעדה, וזאת מלמד הסכם של ידועים בציבור, כאמור).

לכל דבר מעבר לשלושת הכללים הללו, מומלץ להיוועץ בעו"ד לענייני משפחה המתמחה בעריכת הסכמי ממון.

הסכם ממון מה זה

מוזמנים לעקוב אחר עמוד הפייסבוק שלנו

 

 

 

עורך דין הסכם ממון
עורך דין הסכם ממון
עורך דין לענייני משפחה אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – בתחום דיני משפחה וירושה. מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון .למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים.המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן