fbpx

משמורת משותפת

משמורת משותפת היא אחד ההסדרים המקובלים היום בגירושין. כאשר ההורים מחליטים להתגרש הם בעצם מפרקים את המסגרת המשפחתית והדבר משפיע על הילדים. ישנן סוגיות שונות הקשורות לילדים ואותן צריך להסדיר במסגרת הסכם הגירושין. למשל יש להחליט עם מי מההורים הילדים יגורו, מי ישלם על חינוך הילדים וכל צורכיהם, מי מוסמך לקבל החלטות משמעותיות לגבי הילדים וכו‘

בעבר רוב מקרי הגירושין הסתיימו במגורים של הילדים אצל האם וביקורים אצל האב. אך כיום ישנו שינוי מגמה במסגרתו אנו עוברים למשמורת משותפת. הסדר שבו הילדים נמצאים זמן שווה עם שני ההורים, למשל באמצעות רוטציה של סוף השבוע וחלק מימי השבוע אצל האם וחלק אצל האב.

במאמר זה נדבר על משמורת משותפת חסרונות ויתרונות, וגם המקרה של משמורת משותפת מתחת לגיל 6. כמובן שאין במאמר תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך / עורכת דין גירושין. עורכי דין העוסקים בתחום דיני משפחה הם המומחים לנושא.

משמורת משותפת

משמורת משותפת

המשמורת המשותפת מאפשרת לילדים ליהנות מנוכחות שווה של ההורים בחייהם, דבר חשוב עבור הילדים. גם האבות שבעבר זכו רק לביקורים, זוכים להיות יותר מעורבים בחיי הילדים. במסגרת הסדר זה ההורים מטפלים בילדים באופן שווה והילדים מקבלים את הדבר הקרוב ביותר למסגרת המשפחתית המוכרת להם. החלטות משמעותיות בחייהם של הילדים מתקבלות בצורה משותפת.

ישנם מחקרים פסיכולוגים המראים כי זהו הסדר העונה בצורה טובה יותר על הצרכים הנפשיים של הילדים הזקוקים לשני ההורים בחייהם. כמובן שהדבר דורש מההורים לשמור על סביבה בריאה; כלומר הסכסוך בין ההורים צריך להישאר בין ההורים ואין להפוך את השהות המשותפת לסביבה רעילה בה מדברים בגנות האם/האב.

כמובן שקל להגיד הורות משותפת, אך בפועל יתכנו קשיים רבים ביישום הסדר שכזה ויש לקחת אותם בחשבון. לדוגמה יש צורך במערכת יחסים בוגרת ואחראית של ההורים על מנת לתאם ביניהם את כל הפרטים השוטפים של הטיפול בילדים. יש צורך לתאם את זמני השהות בהתאם לשעות העבודה של ההורים. יש צורך גם בקרבה גאוגרפית של מגורי ההורים על מנת לאפשר את קיום ההסדר מבלי לפגוע בשגרה של הילדים.

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לאשר את המשמורת המשותפת והוא אכן בוחן את היתכנותה ותמיד שם דגש על טובת הילדים.

משמורת משותפת חסרונות

ב משמורת משותפת חסרונות מסוימים שיש לקחת אותם בחשבון:

  1. נטל כלכלי – כאשר הילד מבלה זמן שווה בבית של כל אחד מההורים, יש להעמיד לרשותו את כל הצרכים בכל אחד מהבתים. למשל הילד זקוק למקום להכנת שיעורי הבית, מחשב, חדר ילדים וכו‘. אלו גורמים להוצאות כפולות.
  2. מגבלה גאוגרפית – משמורת משותפת אפשרית רק כאשר ההורים גרים בסמיכות, זאת על מנת לאפשר את שגרת הילדים כמו בית הספר, החברים והחוגים. אם אחד ההורים ירצה לעבור למגורים בעיר אחרת הוא יזדקק להסכמת ההורה השני או אישור בית המשפט.משמורת משותפת חסרונות

משמורת משותפת מתחת לגיל 6

פסיקה חדשה יחסית של בית המשפט העליון (בע"מ 919/15 ) סללה את הדרך לשוויון בין הוצאות האב והאם במזונות ילדים, אך היא תקפה לגבי ילדים מעל גיל 6. אך אל תטעו לחשוב כי ההחלטה מתקבלת בצורה שרירותית, כל מקרה נבחן לגופו.

אחד היתרונות של משמורת משותפת הוא חלוקת ההוצאות השוויונית. מכיוון שהילדים שוהים זמן שווה אצל כל אחד מההורים ההוצאות שלהם הופכות להיות שוויוניות ולכן יתכן הסדר גירושין ללא מזונות (כמובן שישנם שיקולים נוספים שבית המשפט לוקח בחשבון בהחלטה לגבי המזונות). אך במקרה של משמורת משותפת מתחת לגיל 6 זה אינו המצב.

גם כאשר ישנו הסדר של משמורת משותפת מתחת לגיל 6 עדיין האב מחויב בתשלום דמי המזונות. הדבר יכול להפוך לנטל כלכלי כבד מכיוון שהאב סופג גם הוצאות ישירות על הטיפול בילד בזמן שהוא נמצא אצלו, וגם משלם לאם מזונות עבור הטיפול בילדים.

משמורת משותפת מתחת לגיל 6

עורכת דין גירושין

הסדר המשמורת על הילדים הוא אינו דבר שנסגר בהבנה בעל פה בין ההורים, זהו חלק מהסכם הגירושין. משמורת משותפת היא דבר המעוגן בהסכם הגירושין ודורש את אישור בית המשפט. לאחר אישור בית המשפט יש לו תוקף של פסק דין. לכל הסכם גירושין ישנו צורך בעורכי דין על מנת לערוך את ההסכם. יתכן שאתם מלאים כוונות טובות לגבי ההורות המשותפת, אך ברגע זה אינכם צופים את כל הקשיים והסוגיות שעלולות להתעורר במשך הזמן. לכן חשוב לפנות ל עורך דין גירושין / עורכת דין גירושין – הם בעלי הניסיון בתחום ויכולים לסייע לכם בעריכת הסכם הנותן מענה לכל הסוגיות שעשויות להתעורר.

הוראות הגעה למשרדינו בגוגל מפות.

עורכת דין גירושין

משמורת משותפת
עורך דין לענייני משפחה אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – בתחום דיני משפחה וירושה. מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון .למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים.המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן