fbpx

אפוטרופוס לרכוש

אפוטרופוס לרכוש הוא אחד מסוגי האפוטרופסות המוגדרים בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. זאת לצד אפוטרופוס לגוף ואפוטרופוס לדין. במאמר זה נדבר על הסוגים השונים של אפוטרופסות . כמו כן נסביר את ההבדל בין אפוטרופסות לבין יפוי כוח מתמשך. אלו הם הסברים כלליים בלבד, לצורך קבלת ייעוץ פרטני יש לפנות אל עורך דין אפוטרופוס.

אפוטרופוס לגוף

סוגי אפוטרופסות

בעקבות שינויי חקיקה שנערכו בשנת 2016 המגמה של בתי המשפט היא לצמצם את השימוש באפוטרופסות. על מנת לצמצם את ההתערבות בחיי הפרט בתי המשפט משתדלים להחיל אפוטרופוס על כמה שפחות עניינים ולכמה שפחות זמן. אך למרות הגישה הכללית, ישנם מצבים בהם אין ברירה אחרת ובית המשפט נדרש לקבל החלטה זו.

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מגדיר 3 סוגים:

אפוטרופוס לדין

אפוטרופוס לדין נועד לנהל את ענייניו המשפטיים של אדם שאינו מסוגל לעשות זאת. למשל עליו לדאוג ליזום הליכים בפני ועדות ורשויות, במידה והדבר נדרש, על מנת לשמור על האינטרסים של החסוי. לפנות לבית המשפט כאשר ישנן סוגיות בהן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות דורש זאת ועוד. זהו יכול להיות עורך דין אפוטרופוס אשר ינהל את העניינים המשפטיים בעצמו, אך אין בכך הכרח. אפוטרופוס לדין יכול גם לשכור את שירותיו של עורך דין בעת הצורך.

אפוטרופוס לרכוש

בית המשפט לענייני משפחה ממנה כאשר אדם אינו מסוגל לדאוג לענייני הכלכליים ולרכושו. במסגרת סמכויותיו הוא ינהל את חשבון הבנק ואחראי על שמירת הערך הריאלי של הכספים. יש בידו כוח רב, אך הוא כפוף למנגנוני הפיקוח הקבועים בחוק. לאחר המינוי עליו לדווח לאפוטרופוס הכללי תוך 30 יום על נכסיו, רכושו וכספיו של החסוי. עליו להגיש דוח לפחות פעם בשנה, לתעד את כל הפעולות ולשמור את הרישומים במשך 7 שנים. פעולות מסוימות, כמו למשל מכירת נכס, דורשות את אישור בית המשפט.

אפוטרופוס לגוף

דומה ל אפוטרופוס לרכוש אך מתייחס להחלטות הקשורות לגוף. אין מדובר אך ורק בהחלטות ישירות לגבי הטיפולים הרפואיים אלא גם החלטות הקשורות לענייני הרווחה והמגורים של החסוי.

אפוטרופוס לרכוש

אפוטרופוס לרכוש – מינוי אפוטרופוס

כל מינוי אפוטרופוס נעשה על ידי בית המשפט. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מגדיר את המקרים בהם בית המשפט מוסמך למנות אפוטרופוס לאדם:

  1. קטין (מתחת לגיל 18) – קטין שהוריו נפטרו, או אחד מהם בנסיבות מסוימות. או שהוריו בחיים אך אינם מעוניינים/מסוגלים למלא את חובתם. אפוטרופסות זו היא זמנית ופוקעת כאשר הקטין מגיע לגיל 18.
  2. אדם שהוכרז פסול דין – כאשר בית המשפט פסק כי אדם אינו כשיר מבחינה נפשית או קוגניטיבית לדאוג לענייניו. במקרה זה האפוטרופסות תפקע במידה ויחול שינוי בפסיקה.
  3. אדם שאינו מסוגל לדאוג לענייניו – אדם אשר אינו סוגל לדאוג לענייניו הבריאותיים או הרכושיים ואינו מסוגל לנהל את ענייניו מול בית המשפט לתקופה ארוכה.
  4. אדם שזהותו לא ידועה – מינוי האפוטרופוס נעשה עד התבהרות הפרטים בגין זהותו של האדם. למשל קשיש שנמצא משוטט וזהותו לא ידועה.
  5. ישנם גם מקרים בהם ממונה אפוטרופוס לעובר שטרם נולד.

את הבקשה למינוי אפוטרופוס יכולים להגיש רק בני/בנות זוג, קרובים או היועץ המשפטי לממשלה. יש להגיש את הבקשה בבית המשפט לענייני משפחה באזור המגורים של האדם לו מבקשים למנות אפוטרופוס. זוהי יכולה להיות בקשה למינוי זמני או קבוע. יש לציין את הנסיבות ולצרף תצהיר המאמת את תוכן הבקשה.

ההחלטה על מינוי אפוטרופוס וזהותו היא בידי בית המשפט. המינוי יכול להינתן לבני/זוג, אנשים קרובים לאדם, האפוטרופוס הכללי, אדם זר כמו עורך דין אפוטרופוס, תאגידים וועדות אפוטרופסות.

יפוי כוח מתמשך

יפוי כוח מתמשך

יפוי כוח מתמשך הוא הליך חדש יחסית בחוק הישראלי. כלי זה מאפשר לאדם יותר שליטה על חייו, גם במצבים בהם לא יהיה כשיר לקבל החלטות. בעוד במינוי אפוטרופוס ההחלטה כולה היא של בית המשפט, כאן האדם קובע בהתאם לרצונו מי יקבל החלטות בשמו במידה ויאבד את כשירותו. בדומה לאפוטרופוס גם כאן ישנם כמה סוגים: זהו יכול להיות ייפוי כוח מתמשך כללי המתייחס לכל תחומי החיים, או יפוי כוח מתמשך לעניינים אישיים, ענייני רכוש וענייני בריאות בנפרד. כמובן שחשוב לבצע את ההליך כאשר האדם כשיר מבחינה משפטית. אם וכאשר יגיע היום ולא יהיה כשיר יש להגיש את הבקשה להפעיל את ייפוי הכוח.

ישנו כלי משפטי נוסף, צוואה בחיים, המאפשר להגדיר באופן מדויק את רצונן האדם במידה ויוגדר כחולה הנוטה למות.

עורך דין אפוטרופוס

זקוקים לעורך דין אפוטרופוס? ב משרד עורכי דין אפרים קוליו תוכלו למצוא שירותי ייעוץ משפטי וניהול הליכים בתחום האפוטרופסות. אנו מעניקים מגוון שירותים בהליכים הנוגעים לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, החל מבקשות למינוי אפוטרופוס ועד בקשות לביטול מינוי מחמת פקיעת תוקף או מינוי שלא כדין. כמו כן במשרד עורכי דין אפוטרופסות תוכלו למצוא פתרונות תחליפים כמו עריכת יפוי כוח מתמשך.

עורך דין אפוטרופוס

עורך דין אפוטרופוס
עורך דין לענייני משפחה אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – בתחום דיני משפחה וירושה. מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון .למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים.המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן